
Nu är segerantalet från 2023 tangerat.
Den 39:e årssegern kom nämligen i Vaggeryd under torsdagen, då treårige Soulmate Pellini gjorde sin andra start (och tog sin andra seger).
Och som har gjorde det! Det var en kolossalt imponerande uppvisning av halvbrodern till Icebreaker Pellini. Soulmate Pellini är en son till Maharajah och och Daylon Miracle.
Från tillägg tog han sig iväg bra och var femte häst i första kurvan. In mot andra kurvan försökte Dwight Pieters få överta lednigen, men Stefan Persson ville köra där med Holding Pattern. Då fick Dwight lägga sig lugn på utsidan, men när han sedan begärde lite av sin häst på sista bortre långsidan fick ledaren genast problem. Redan 400 meter var Soulmate Pellini i ledningen och drog sedan undan till en totalt överlägsen seger på snabba 1.15,4/2160 meter.
Tempot på vägen: 500 meter – 1.16,7, 1000 meter – 1.17,5, 1500 meter – 1.16,4.
Segern var värd 20 000 kronor.
Oddset skrevs till 2,23.
Det är Felicia Lindström som är skötare till den här fina hästen, men då hon just nu har semester så var det Douglas Wieselgren som skötte utselningen denna dag.
– Hästen var så jäkla bra, rent ut sagt. Vi ville ju egentligen ha ett snällt upplägg från tillägg, men det blev som det blev och det var ju inga bekymmer. Hästen var absolut inte tom i mål och vi var supernöjda, summerar Maria.