Felicias och Marias hästar
Bicc´s Tobee – Han har en härlig inställning till jobb och han gör alltid sitt bästa! Tränar på för fullt med tryckvagnen
Soulmate Pellini – Allt gott! Ökar tryckvagnsintervaller successivt och gör det bra.
Zebulon – Gjorde montédebut på Åby i onsdags, vilket gick jättebra och han tog en fin seger, så kul!!
Icebreaker Pellini – Tränar på för fullt med tryckvagnen i backen och gör det bra.
Jackpot Mearas – Jättefin vid segern på Axevalla och allt har bara varit bra efteråt, lika pigg och glad som alltid! Startar på Åby nästa vecka.
Macahan – Pigg och glad! Fortsatt tryckvagnsträning i backen och han känns bra.
Jason Express – Han spurtade rejält över upploppet och tog en välförtjänt seger på Axevalla i tisdag. Allt gott efteråt och humöret är fortsatt på topp!
Greenhill´s Dancer – Har känts väldigt fin i veckans jobb, både i backen och på rakbanan.
Madeleines hästar
San Donato – Gjorde en fin prestation och vann på Axevalla. Känns fin efteråt.
Anna K.J. – Tränar tryckvagn och har ökat mängden. Känns mycket fin.
Mamadou Pellini – Har tränat på, har blivit lite pigg. Men känns fortfarande fin.
Malala Pellini – Har ökat träningsmängden i tryckvagnen. Återhämtar sig fint efteråt.
Sandysoul – Har tränat på. Har fått lite karledsbekymmer, men pinnar på ändå.
Peanut – Tränar på med tryckvagnen. Ökat mängden och tar det bra.
Ginger Night – Har börjat träna och känns fin.
Keight Bless – Har varit en sväng till farbror doktorn och får vila en liten stund.
Southwind Quest – Har börjat träningen lite lätt. Lite backe och rakbana. Känns okej.
Oskars hästar
Malarkey – Bästa Greenshoe-häst som jag har kört. Känns bra i träningen. Hon är en underbar unghäst.
Kosing – Mycket trevlig liten kille, som hela tiden förbättrar sig. Är nu mer seriös med träningen än tidigare. Uppförandet är mycket trevligt.
Jambalaya Tour – Att trava är väldigt trevligt. Ibland blir det lite ”hett”, men det är väldigt hanterbart.
Montebello – Blev kastrerad idag (fredag), i de senaste två jobben har han känts väldigt bra. Kommer bli en fin häst.
Lindas hästar
Amorcino – Har tränat backe och rakbana och gjort det okej, har det lite kämpigt när banorna har vart lite tyngre. Annars allt bra.
Bold Request – Har bland annat gått ett tuffare dubbelheat på rundbanan och gjort det bra. Känns fin och årsdebuten kommer allt närmre. Underbar häst!
Excalibur Gene – Har tränat backe och rakbana i veckan och varit okej. Gör årsdebut kommande vecka, så det ser vi fram emot nu. Kul!
Ezra Wynn – Tränar på i skogen och sköter sig skapligt, men behöver bli lugnare.
Fenwick Gene – Har haft lite småproblem med en hovböld och har således fått ta det lite lugnare denna veckan, men är på bättringsvägen igen.
Magnitize Me – Var lite seg i tryckvagnen på tung bana i början på veckan, men avslutade i positiv stil i senaste jobbet. Sköter sig som alltid.
Ontario – Fortsätter sin tryckvagnsträning och gör det bra. Väldigt pigg och busig för dagen.
Önas Tyko – Tränar på i tryckvagnen och gör det bra. Blir starkare och starkare för varje vecka. Allt väl.
Ebbas hästar
Xanthis Kajsa – Tränat på rakbanan i veckan, allt väl. Kändes väldigt fin i torsdagens jobb. Så roligt!
Maroon – Tränat på i backen och på rakbanan under veckans gång. Gör allt med god inställning och känns ruggigt fin för dagen. Så roligt!
Budbee Pellini – Tränat på som hon ska och springer stundtals med handbromsen i. Kändes väldigt fin och tog i ordentligt under fredagens jobb. Så trevlig tjej på alla vis!
Popup Pellini – Gått sina intervaller som hon ska och tränat på rakbanan och backen. Gör allt man ber henne om, men är fortsatt inne i en växtperiod.
Ture L.A. – Ture har gått sina intervaller som han ska med tryckvagn. Väldigt pigg och glad för dagen, och upplevs ta till sig träningen på önskat vis. Allt väl och planeras starta kommande lördag på Axevalla, så roligt!
Pac Man – ”Paccis” nöter på med sina tryckvagnsintervaller. Gör allt man ber om, jättemysig kille på alla vis!
Knut Rapid – Fortsätter träna på med tryckvagnsintervaller och gör allt man ber honom om. Var väldigt fin i torsdagens jobb. Så roligt.
Luca Vialli Boko – Likaså Luca tränar på i tryckvagn. Upplevs ta till sig träningen på önskat vis och börjar muskla på sig. Allt väl med honom!
Inaris hästar
Hej alla! Jag har precis börjat den här veckan och håller som bäst på att lära känna alla hästarna, så jag kan inte vara alltför detaljerad redan nu./ Mvh Inari
Poison Ivy Bros – Mycket trevligt sto, har tränat mycket bra.
Proud – Var väldigt bra i träningen och allt bör vara okej inför loppet i morgon.
Henessi Butja – Tränade bra och normalt, allt är okej.
Slipstream Zon – Har tränat bra den här veckan och allt okej.
Florenzo – Tränade bra den här veckan och allt okej.
Frances Gene – Tränade normalt och allt verkar bra.
Janne La Roque – Var inte i toppform på träningen, så han hade en lite lättare vecka.
Readly Jr – Var inte hans bästa dagar, så han fick en lite lättare vecka.
Elias K.J. – Han tränade normalt och allt verkar vara bra med honom.
Hillevis hästar
Vill passa på att tacka alla som var med och firade i lördags på Åbys travgala. Vilken kväll vi hade!
Fawaz Mil – Då var det dags för start igen. Även denna gången V75. Allt känns bra med honom inför uppdraget på Halmstad.
Önas Tindra – Tränar på väldigt bra och ska starta på Åby nästa vecka. Så nu blir det prepp hela vägen fram.
Unicum – Här har vi en kille som verkligen börjar bli stor och stark. Vuxit massor och tar för sig fint i jobben.
L.L.Tromelinaffair – Tyvärr får vi stryka honom från veckans start, då han inte var helt hundra i sista jobbet. Det blir ett besök till veterinären och sen jobbar vi vidare.
Always Believed – Finfina killen som bara blir bättre och starkare. Avslutade med ett superfint rakbanejobb.
Elegant Ike – Denna veckan är han lugn och harmonisk igen. Går från klarhet till klarhet även om han gärna busar lite extra mellan varven.
Barrique Wine – Men oj, så fin han börjar bli. Tar för sig fint i jobben och avslutade denna vecka med ett strålande rakbanejobb.
Showtime Zon – Fina lilla tjejen som börjar bli riktigt stor nu. Vinterpälsen har ramlat av och hon är så vacker. Tränar på och känns mycket mycket bra.
Hästar på gården i Malma
Buckbeak – Återigen tränat lite tuffare med intervaller, på väg hem till gården snart.
I.D. Hellofagirl – Har tränat lite tuffare denna vecka, allt bra i intervallerna.
One Night in Paris – Känns bra, pigg, glad och spänstig.
Fashion Monger – Har varit som en studsboll i veckan, har tyckt att allt har varit kul
Fighter Simoni – Vilar vidare och har det gott.
Fragancia – Fortsatt boxvila, snart dags för återbesök.
Henessi Charkiv – Fortsatt konvalescent efter halsoperation.
Frankrikehästarna
L.A. Boko – Har det fortsatt gott, räknar med att han ska ut i lopp igen om ett par veckor (cirka).
Rays hästar
Jag vill börja med att tacka alla er som har grattat oss efter att vi tog hem en massa priser vid galan förra veckan, vi hade inte klarat det utan er!
Vi tränade alla unghästar på vägarna den här veckan eftersom banan var lite för tung för dem efter regnet och det blev varmare igen. På onsdagen lade vi till ett par spurter också, alla gick bra. Den här veckan är det bara lite allmän info och nästa vecka återkommer jag med en mer detaljerad rapport. /Mvh Ray.