
Nu har Team Maria Törnqvist passerat fem miljoner kronor i inkörda pengar under 2025.
Hästen som fixade det var fyraårige San Donato (e. Donato Hanover – Dark Matter), som på lördagen vann ett V5-lopp på Vaggeryd och därmed plockade hem sin fjärde seger i karriären så här långt.
San Donato var favoritspelad i loppet, men hade ett besvärligt utgångsläge med spår tolv bakom bilen. I sulkyn satt denna gång Jonathan Carré, då loppet ingick i något som kallades Dubbelkampen (ett sulkylopp och ett montélopp för samma kuskar/ryttare).
Jonathan placerade lugnt San Donato sist i fältet. Det blev en dålig rygg under första varvet, så 1200 meter från mål gjorde Carré slag i saken och gick på i tredjespår, detta med draghjälp.
På nytt blev framförvarande häst inte till någon större hjälp på bortre långsidan, så 650 kvar fick San Donato gå ut i fjärdespår en stund. Han hade ganska långt fram till ledande Wilma Express i sista kurvan, men kom med bra fart ute i spåren och fångade utan minsta problem in ledaren och vann lätt med två längder på tiden 1.13,4a/2148 meter.
Det var ännu en fin insats av San Donato, som innan detta loppet hade gått bra i STL några gånger och som utan tvekan håller den klass som krävs för att kunna hävda sig där.
Segern var värd fina 50 000 kronor.
Vi säger grattis till ägarna Stall Westcoast Hore Club (Asap) och givetvis också till hästens skötare, Madeleine Birberg.
Oddset skrevs till 2,20.