Önas Samir överraskade spelarna i Åmål

Önas Samir, Dwight Pieters och Linnéa Sällberg.

Det var Åmålstravet och tävlingsdagen ”The Right Way” (tävlingarna kördes i högervarv) som gällde för stall Törnqvist på söndagen.

Tre hästar var med, alla med ”förnamnet” Önas, och det blev en seger och en andraplats.

Vinsten togs av fyraårige Önas Samir (e. S.J.´s Caviar – Overture Bigi), som ganska tidigt satt i ledningen och sedan var helt överlägsen. Loppet var avgjort redan på sista bortre långsidan.

Önas Samir försvarade sitt innerspår bakom bilen bra, men inte tillräckligt bra för att kunna hålla ut NY Make Some Noise in i första sväng.

– Nej, men jag kom direkt ut i andraspår och gjorde ett försök att få överta och det visade sig att Ole Johan Östre släppte utan strid, sa körande Dwight Pieters.

Väl i ledningen (efter första kurvan) var Önas Samir hästen att slå – och det var det ingen som klarade. Önas Samir, som gick i bike för första gången på ett litet tag, såg ruggigt löpsugen och fokuserad ut och mitt på sista bortre långsidan lämnade han helt sonika sina konkurrenter.

– Jag hade ju fått dämpa tempo en hel och när jag sedan lättade på tömmarna på sista bortre, så visade det sig att det fanns mycket kvar i hästen. Då kändes det stenklart, berättade Dwight.

Segermarginalen blev sju längder och tiden skrevs till 1.15,2a/2080 meter.

Det är Stall Rally, känt för sin snygga schackrutiga dress med orange ärmar, som äger Önas Samir, som har Linnéa Sällberg som skötare. Segern var värd fina 50 000 kronor.

Sist men inte minst noterar vi att vinnaroddset blev så högt som 10,93. Lite överraskande att spelarna hade tappat bort Önas Samir med tanke på hur förtroendeingivande han inledde säsongen, han var då bl a trea i V75.