Seger nr 80 fixade Intrigante.
Seger nr 81 ordnade Pac Man.
Det blev 100 procent för stallet vid måndagskvällens tävlingar på Axevalla.
Kvällens andra lopp gick till den treårige valacken Intrigante (e. Brilliantissime – Social Butterfly). Hästen var på nytt riktigt bra, men det var också lite flyt med i bilden.
– Ja, vi hade tur att det blev en omstart. I den ogiltiga starten galopperade Intrigante hejdlöst. Han är helt enkelt lite nervig av sig. Men vi fick alltså en andra chans och den tog han, säger körande Dwight Pieters.
Från springspår på tillägg öppnade Intrigante bra, detta samtidigt som två av tre hästar på startvolten gjorde bort sig med galopp. I ett tidigt skede kunde Intrigante ta över ledningen och han fick sedan värsta hotet, favoriten Specification, i rygg.
Loppet kördes i ett ganska lugnt tempo på den något krävande banan. Länge och väl satt Dwight och bevakade hästen i rygg, men lät sedan Intrigante sticka undan lite den sista biten och vinna på 1.19,4/2160 meter.
– Det löste sig perfekt i den giltiga starten, därmed var mycket vunnet, påpekar Dwight.
Segern var värd 25 000 kronor.
Ägare är Maria Törnqvist AB med flera. Skötare är Frida Wikström.
Oddset blev 2,99.
I det femte loppet startade en annan treårig valack, nämligen Pac Man (e. Orlando Vici – Soulmaker), som i likhet med nyss nämnde Intrigante tog andra raka segern.
Pac Man hade spår åtta bakom bilen och hamnade ganska tidigt utvändigt om ett av de värsta motbuden på papperet, Bea Palema.
– Det syntes att Hans Crebas ville köra sin häst i ledningen, så det var bara att lägga sig lugn på utsidan. Sedan avvaktade jag till attackerna kom i tredjespår på sista långsidan, då gav jag Pac Man marschorder och då svarade han med att avgöra lätt, säger Dwight Pieters.
Ja, redan vid upploppets början var saken klar, ledaren var slagen och ute i banan kom ingen som kunde utmana Pac Man, som gled undan till lätt seger på 1.15,9a/1640 meter.
– Hästen har en så hög grundkapacitet att jag inte var orolig när vi satt där utvändigt om ledaren, menar Dwight.
Segern var värd 30 000 kronor och oddset blev 2,28.
Pac Man ägs av Onkel Invest Oy, Finland och har Ebba Göthberg som skötare.